Mazowsze dla Działkowców 2025

W związku z ogłoszeniem przez Zarząd Województwa Mazowieckiego uchwałą nr. 325/6025, naboru wniosków o dotacje Mazowsze dla działkowców 2025, Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia odbył spotkanie z przedstawicielami gminy Prażmów w celu omówienia planów oraz wymaganych dokumentów umożliwiających uzyskanie dotacji dla naszego ROD. Został przedstawiony plan modernizacji określający rozbudowe oświetlenia wewnętrznego w naszym ogrodzie działkowym który miał zostać częściowo dofinansowany z powyższej dotacji oraz środków własnych ROD. Niestety otrzymaliśmy od gminy Prażmów informację odmowną. Odmowa wynika z decyzji Wójta gminy Prażmów o rezygnacji z przystąpienia do programu a tym samym zablokowaniu dodatkowych funduszy dla wszystkich ROD znajdującyh się w tym rejonie. Wkład częściowy jaki gmina miała przeznaczyć na dofinansowanie ROD, został przeznaczony na modernizacje i rozbudowę dróg gminnych.

Poniżej pismo od gminy Prażmów które zostało przesłane do nas drogą mailową jako oficjalna informacja o wykluczeniu możliwości skorzystania z programu Mazowsze dla działkowców 2025.

Z dokładnymi informacjami dotyczącymi dotacji można zapoznać się poniżej

https://mazovia.pl/pl/bip/komunikaty/mazowsze-dla-dzialkowcow-2025-nabor-wnioskow.html

KONTROLA SZAMB

Jak informuje Portal Samorządowy nakazujące kontrole szamb obowiązują też w przypadku Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Termin kontroli minął 9 sierpnia 2024 roku, ale dane pochodzące z ubiegłego roku wskazują, że część gmin mogła nie zdążyć z realizacją tego obowiązku. Co więcej, prawo wodne nakazuje samorządom sprawdzanie szamb najrzadziej co dwa lata, więc kolejne wizyty urzędników są kwestią czasu.

Regulamin Polskiego Związku Działkowców oraz przepisy dotyczące Rodzinnych Ogrodów Działkowych będących własnością Stowarzyszeń Ogrodowych dopuszcza budowę szamba na terenie działki. Odpowiedzialność za warunki sanitarne ponosi wówczas sam działkowiec. W przypadku kontroli powinien on okazać rachunki od firm asenizacyjnych, potwierdzające regularny wywóz nieczystości. Brak tych dokumentów będzie miał poważne konsekwencje.

NOWY ROK 2025

Z okazji Nowego Roku 2025 chcielibyśmy wszystkim życzyć, aby nadchodzący rok przyniósł zdrowie, pomyślność oraz sukcesy w życiu osobistym i zawodowym.

Niech 2025 rok będzie pełen samych pozytywnych dni pełnych inspiracji,

Oby ten rok pozwolił spełnienić marzenia, zarówno te małe, jak i te wielkie.

Koci problem

Jak co roku, wraz z sezonem jesienno-zimowym na łamach regionalnych mediów pojawia się problem z bezdomnymi kotami. Problem ten dotyka także ogrody działkowe. Bezdomne oraz wolno żyjące koty często samoistnie osiedlają się na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych i przysparzają tym ogrom problemów. 

W ostatnim czasie wielu działkowców sygnalizuje narastający problem z wolno żyjącymi kotami przebywającymi na naszym terenie ROD. Zgodnie z Regulaminem ROD, na terenie ogrodu zabrania się stałego utrzymywania zwierząt w tym również kotów. Przepis ten dotyczy zarówno kotów wolno żyjących, jak również udomowionych.
Zwierzęta wolno żyjące, które z definicji ustawowej są zwierzętami żyjącymi w warunkach niezależnych od człowieka (art. 4 pkt 21 ustawy ochronie zwierząt) często przedostają się na teren ogrodów. Skala problemu niejednokrotnie wynika z faktu dokarmiania ich przez działkowców. Wśród działkowców spotkać można zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej praktyki. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest uzasadnione celowe wabienie kotów pokarmem i oczekiwanie od pozostałej społeczności działkowej tolerowania stałego przebywania tych zwierząt na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, bowiem nie jest to miejsce do tego przystosowane. Pomoc zwierzętom jest oczywiście działaniem godnych pochwały – szczególnie w okresie zimowym, należy jednak edukować działkowców jak to robić, aby ich działania nie przynosiły negatywnych, długoterminowych skutków.

Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin, gdzie należy zgłaszać wszystkie przypadki osiedlania się w ROD wolno żyjących kotów. Wszyscy działkowcy w ogrodzie, gdzie występuje przedstawiony problem powinny dążyć do podejmowania wspólnie z gminami inicjatyw, dzięki którym wyłapuje się bezdomne koty, zapewnia im opiekę weterynaryjną i szansę adopcji. Na rzecz bezdomnych zwierząt działają również lokalne stowarzyszenia i fundacje, do których warto zwrócić się z propozycją współpracy. Gminy i organizacje prozwierzęce często oferują karmę oraz specjalne budki dla bezdomnych kotów. Dokarmianie zwierząt i montowanie budek powinno odbywać się jednak poza terenem ROD, aby nie potęgować problemu. Gminy przeznaczają również fundusze na sterylizację wyłapywanych kotów, co jest działaniem, które należy wspierać. Niekontrolowane rozmnażanie się zwierząt prowadzi do wzrostu ich populacji, przyczyniając się do przysłowiowego „zamknięcia koła” i stałego zwiększania problemu bezdomności.

Kluczem do rozwiązania problemu jest edukowanie działkowców i uświadamianie im konsekwencji przebywania na terenie ROD wolno żyjących kotów. Wiele osób stara się pomagać na własną rękę, jednak mimo dobrych intencji nierzadko działają na szkodę zwierzęcia i użytkowników ROD. Warto podkreślić, że nie należy dokarmiać w ROD wolno żyjących kotów. Zwierzęta te łatwo przyzwyczajają się do tej formy i miejsca pozyskiwania pokarmu, co prowadzi do zwiększenia ich liczebności w ogrodach, a także utraty naturalnych instynktów, w tym do samodzielnego pozyskiwania pożywienia i w konsekwencji uzależnienia od człowieka. Ponadto, koty zwabione stałym dostępem do pokarmu poszukują w altanach lub w innych pomieszczeniach na terenie ogrodu miejsca do przebywania i rozmnażania się, co potęguje skalę problemu, na co należy uczulać działkowców. Liczba osobników staje się wówczas na tyle duża, że trudno jest zapewnić opiekę wszystkim. Problemem koniecznym do uświadomienia działkowcom jest to, że pozostawiana na działkach karma wabi także dzikie zwierzęta, takie jak kuny, lisy i dziki, które potrafią wyrządzić znaczne szkody w infrastrukturze ROD i uprawach.

Również koty jako drapieżniki, wielokrotnie stwarzają zagrożenie dla dzikich ptaków, nie wspominając o szkodach jakie wyrządzają w nasadzeniach działkowców. Koszty napraw wspomnianych szkód pokrywają działkowcy, ponieważ według prawa nie przysługują im odszkodowania z tego tytułu. Wolno żyjące koty w sposób niekontrolowany zanieczyszczają swoimi odchodami uprawy na działkach, co jest nie do zaakceptowania na terenie, gdzie uprawia się owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia. Działkowcy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, że zanieczyszczenie upraw ogrodowych naraża nie tylko na straty materialne, ale także na ryzyko chorób, takich jak toksoplazmoza czy wścieklizna. Na działkach w ROD przebywają nie tylko dorośli, ale także dzieci, które mają tendencję do spożywania owoców prosto z grządki, dlatego jest to temat konieczny do poruszenia w ramach działań edukacyjnych oraz w celu wspólnego przedsięwzięcia działań zapobiegawczych.

Wiosna w pełni

Piękno wiosny w całej krasie widać na terenie ogrodów JAROSZÓWKA. Spokój, śpiew ptaków i cudowne, zadbane ogródki to nasza radość i chluba.